Listopadové výpravy za lipanem

lipanJe konec pstruhové sezóny, z nebe se snášejí první vločky sněhu a teplota se vyšplhá sotva na 5 stupňů Celsia. Vyrazil jsem s muškařským prutem na lipana na Tichou Orlici k Letohradu. Začínám pod splavem, kde jsem vždy z vlaku vídal rybáře práskat vodu a vždy jsem tam toužil zavítat osobně. Musím říct, že za těch 5 let, co jsem na pstruhové Orlici byl naposledy, se řeka dost změnila. Pod Letohradem přibyly nové, táhlé a velmi hluboké tůně. Mnoho zatáček a tůní zase zmizelo. Také ono místo pod splavem bylo kdysi jiné, hlubší. Nyní je zaneseno nánosy bahna, hnijícího listí a písku.

Plížím se na konec tůně, která se pod jezem rozkládá, tiše, nenápadně. Prochytávám nejprve mělčinu pár metrů před sebou. Bez záběru. Tam jsem však rybu ani nečekal. 🙂 Nahazuji dále od sebe až k prohlubni, vytvořené masou padající vody ze splavu. Přichází první záběr, na druhém konci se na napodobeninu blešivce nechal zlákat potočák. Následují další náhozy vždy těsně pod jez, kdy šňůru pomalu přitahuji k sobě s proudem. Další záběr na sebe nenechá dlouho čekat, na rudořitku se nechal nachytat první lipan.

Používám dva návazce. Koncová muška je blešivce světlě hnědé barvy s fialovým srdíčkem obohaceným kousky spectraflashe. Dvacet centimetrů nad ním se houpe na návazci zatížená rudořitka s hlavičkou ze světle zeleno-modrého spectraflashe. Obě mouchy se dnes ukázaly jako vynikající sousto pro potočáka, lipana i duháka.

pstruhProchytal jsem i tůně, které byly níže po proudu a jejichž obyvateli byli opět lipani a malí potočáci.

Jen v tůni pod jezem jsem chytl pět lipanů, jejichž velikost se motala okolo 30 cm. Všem chyceným lipanům (a samozřejmě i potočákům) byla vrácena svoboda. Tak nádherných ryb je v našich řekách stále méně. Lipan je velmi náladová ryba. Je doba, kdy si vybírá opravdu vypečená sousta a zlákat ho na napodobeninu hmyzu stojí nemalé úsilí. Jindy lipan žere vše, co se alespoň trochu podobá chutnému soustu.

Zima se pomalu a jistě hlásí ke slovu. Bude-li do konce listopadu teplota nad bodem mrazu, vyrazím na tyto krasavce znovu. Je to jedno z nejkrásnějších druhů rybaření.

Napsat komentář