Vázání mušek – blešivec

Pro rybáře, začínající vazače umělých mušek, přináším vazací postup pro často používaný vzor nymfy – blešivce. Blešivec je malý sladkovodní korýš, kterého mají ryby rády. Více informací o blešivcovi zde. Vyskytuje se u nás v různých barvách ve všech tekoucích revírech.

Následující mušku budeme vázat na háček velikosti 8. Běžně ho také vážu na háčky o velikosti 10 či 12.

blesivec1

Vazací postup:

Upněte háček do vazacího svěráčku. Základní oviny vazací nitě začínají u středu háčku a pokračují směrem k obloučku.

blesivec2

Poté pomocí vazací niti přichyťte proužek hřbítkové folie a kus vlasce o síle 0.14 mm. Blešivec bude ve světlé barvě s hnědým hřbítkem, proto hnědá folie a hnědý vlasec.

blesivec3

Dalším krokem je navázání olověného drátku o síle 0,4 mm. Blešivec je korýš dna, proto mám rád, když je nymfa pořádně zatížena. Pomocí několika vrstev v jednom ovinu vytvoříme kónické zatížení. Olověný drátek zpevníme vazací nití. U očka si nechte místo pro uchycení hřbítku, vlasce a vytvoření hlavičky.

blesivec4

Nyní máme již základ blešivce připraven a pustíme se do tělíčka. Použijeme přírodní dubing z králíka v bledě okrové barvě.

blesivec5

Mám v oblibě u všech blešivců dělat tzv. srdíčko, které je důležitým dráždícím prvkem. Srdíčko je zpravidla fialové, růžové nebo nejčastěji červené barvy. Do kraličího dubingu přidávám pár vláken spectra flashe pro zvýšení dráždivosti mušky.

blesivec6

Hlavohruď se zpravidla u blešivců dělá z tmavších odstínů, než je samotné tělíčko. My použijeme tmavě šedého králíka. Nezapomínejte, že muška ve finále bude ve vodě vždy o několik odstínů tmavší.

Přes tělíčko blešivce nyní přetáhněte hřbítek. Je zapotřebí ho dostatečně napnout a uchytit vazací nití. S napnutím to ovšem nelze přehnat, pak hřbítek sklouzává do boku. Pomocí vlasce vytvoříte kroužkování a zároveň zpevníte celou nymfu. nebojte se vlaset utahovat, co to jde. Docílíte tím velkého zpevnění a vytvoření realistického článkování tělíčka.

blesivec7

Blešivce zakončíme pěknou malou hlavičkou.

blesivec9

Zbývá vyčesat nožičky pomocí suchého zipu a napodobenina blešivce je na světě.

blesivec10

Napsat komentář